Baterie
Zużyte baterie możesz m.in.:
- wyrzucić do specjalnego pojemnika, który znajdziesz m.in. w Urzędzie Miejskim w Sulechowie,
- oddać w sklepie, który je sprzedaje - obowiązek nieodpłatnego ich przyjmowania mają placówki handlowe, których powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m2,
- przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK).
Zużyty akumulator samochodowy możesz m.in:
- oddać sprzedawcy detalicznemu podczas zakupu nowego,
- oddać w punkcie serwisowym lub w zakładzie wymieniającym akumulatory,
- przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK).
Baterie
W sklepie znajdziesz wiele rodzajów baterii i akumulatorów, które różnią się wielkością, kształtem i składem chemicznym. Związki metali w nich zawarte, takie jak: kadm, rtęć nikiel, lit, cynk i mangan powodują, że po zużyciu baterie stają się odpadem niebezpiecznym !!!!!!!!!!!!!!!
Każda bateria i akumulator wyrzucony do pojemnika na odpady, do lasu lub na łąkę ostatecznie prowadzi do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych metalami ciężkimi. Jedna guzikowa bateria srebrowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody.
Zużyte baterie stanowią cenne źródło surowców. Recykling metali w nich zawartych powoduje oszczędność energii zużytej na wydobycie, przetwarzanie kopalin oraz wydzielenie z nich tych metali. Ponadto stosowanie recyklingu ogranicza zagrożenie dla środowiska, jakie stwarzają metale zawarte w zużytych bateriach.
Należy pamiętać, że baterii nie można wyrzucać do śmietnika razem z odpadami komunalnymi. Powinny być przechowywane w miejscu suchym, w temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie wolno ich też otwierać ani łamać, aby nie wydostały się z nich substancje toksyczne i żrące. Powinny być wyrzucane do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Można je znaleźć w wielu sklepach sprzedających baterie, w szkołach, na uczelniach w instytucjach publicznych.
Postępuj z odpadami zgodnie z hierarchią, tj.:
- po pierwsze – zapobiegaj powstawaniu,
- po drugie – ograniczaj wytwarzanie,
- po trzecie – wykorzystuj ponownie,
- po czwarte – segreguj, aby trafiły w pierwszej kolejności do odzysku i recyklingu, a na końcu dopiero do składowania!
Segregując odpady przyczynisz się do ochrony środowiska i zaoszczędzisz.
Przepisy nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku gwarantują, że opłata za odpady posegregowane będzie niższa.
Segregacja pozwala na powtórne wykorzystanie niektórych surowców oraz daje możliwość wyprodukowania z odpadów cennych produktów.
Z odpadów mogą powstać np. chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki a nawet meble czy ubrania.